Trevor / UKC
Administrator
Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2243 |
2022 Florida State Youth Championship
December 3, 2022
Crawfordville, FL
Overall Nite Hunt Champion/Junior Division Winner – Waylin Allen handling FCH WCH GRCH GRNITECH ‘PR’ L’s Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN
Reserve Nite Hunt/Senior Division Winner – Jaye Forshee handling CH GRNITECH(2) ‘PR’ Forshee’s Chattahooche Jack HTX, RED, Joseph Forshee, AL
Overall Bench Show Champion - Klementyne Slattery handling FCH WCH CCH GRCH(4) ‘PR’ Soak Creek Mr. Moose SPOT, ALH, Chuck Slattery, Loukas Slattery, TN
Opposite Sex Bench Show – Elizabeth Frederick handling ‘PR’ Alabamas Deep Swamp Cracker, ENG, Elizabeth Frederick, AL
Nite Hunt Results
MOH – Bobby Burkett
11 Entries
1st – FCH WCH GRCH GRNITECH ‘PR’ L’s Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN, 400+, Handled by Waylin Allen
2nd – CH GRNITECH(2) ‘PR’ Forshee’s Chattahooche Jack HTX, RED, Joseph Forshee, AL, 225+, Handled by Jaye Forshee
3rd – ‘PR’ Flat Creek Romeo, TW, Chris Downing, GA, 225+, Handled by Will Downing
Bench Show Results
BSJ – Kayla Cooper
13 Entries
GRCH Male – FCH WCH CCH GRCH(4) ‘PR’ Soak Creek Mr. Moose SPOT, ALH, Chuck Slattery, Loukas Slattery, TN, Handled by Klementyne Slattery
GRCH Female - FCH WCH GRCH GRNITECH ‘PR’ L’s Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN, Handled by Waylin Allen
CH Male – CH ‘PR’ Weekend Bender, BLU, Reno Schneider, FL, Handled by Ashton Brooks
CH Female – CH ‘PR’ Woodland’s HB Indy, B&T, Carli McFalls, GA, Handled by Aerynson Smith
BMOS - ‘PR’ Flat Creek Romeo, TW, Chris Downing, GA, Handled by Will Downing
BFOS – ‘PR’ Alabamas Deep Swamp Cracker, ENG, Elizabeth Frederick, AL, Handled by Elizabeth Frederick
Male Puppy Class – ‘PR’ Freaking Out Fred, TW, Robert Cloud, FL, Handled by Conner Cloud
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Colten’s Stylish Pinky, TW, Colten Frederick, AL, Handled by Colten Frederick
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Keep’em Treed Red Fever Tick, RED, Shannon Smith, FL, Handled by Conner Cloud
Field Trial Results
COJ – Trent Shiver
9 Entries
Grand Final Tree – WCH FCH ‘PR’ Crawley’s Stylish Trump, TW, Michael Crawley, FL, Handled by Larry Drigger III
Grand Final Line – FCH WCH CCH GRCH(4) ‘PR’ Soak Creek Mr. Moose SPOT, ALH, Chuck Slattery, Loukas Slattery, TN, Handled by Klementyne Slattery
Registered Final Line & Tree – NITECH CH ‘PR’ Keep’em Treed Legitimate Leggs, RED, Shannon Smith, Blake Wheeler, FL, Handled by Blake Roberts
Line & Tree Heat Winner – CH WCH ‘PR’ Keep’em Treed Red Hot Fancy, RED, Dylan Hill, FL, Handled by Waylin Allen
Water Race Results
COJ – Jackson Strickland
9 Entries
Grand Final Line & Tree - FCH WCH CCH GRCH(4) ‘PR’ Soak Creek Mr. Moose SPOT, ALH, Chuck Slattery, Loukas Slattery, TN, Handled by Klementyne Slattery
Registered Final Line & Tree – NITECH ‘PR’ Bayou Banana’s Ben, PLT, Gordon Schroeder, Devin Dixon, FL, Handled by Ellison Chynoweth
Line & Tree Heat Winner – NITECH CH ‘PR’ Keep’em Treed Legitimate Leggs, RED, Shannon Smith, Blake Wheeler, FL, Handled by Blake Roberts
Report this post to a moderator | IP: Logged
|