UKC Forums UKC Website :: Hunting Ops :: All-Breed Sports :: Registration :: UKC Online Store
Here you can view your subscribed threads, work with private messages and edit your profile and preferences Registration is free! Calendar Find other members Frequently Asked Questions Search Home  
UKC Forums : Powered by vBulletin version 2.3.0 UKC Forums > Departments > UKC Coonhounds > 2023 American Redbone Days results
  Last Thread   Next Thread
Author
Thread Post New Thread    Post A Reply
Trevor / UKC
Administrator

Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2304

2023 American Redbone Days

2023 American Redbone Days
June 7-10, 2023
Tell City, Indiana

Event details: https://www.ukcdogs.com/hunting-eve...US-557-20230607



Report this post to a moderator | IP: Logged

Old Post 05-10-2023 02:18 PM
Trevor / UKC is offline Click Here to See the Profile for Trevor / UKC Click here to Send Trevor / UKC a Private Message Click Here to Email Trevor / UKC Find more posts by Trevor / UKC Add Trevor / UKC to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
Trevor / UKC
Administrator

Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2304

2023 American Redbone Days Results
June 7-10, 2023
Tell City, IN

Overall Nite Hunt Winner - GRNITECH GRCH ‘PR’ Ima KD II, RED, Don Hicks, Cathy Hicks, OK
Opposite Sex Nite Hunt - ‘PR’ KY Moonlight Bo, RED, Mike Wright, OH

King of Show - GRCH(3) DGCH ‘PR’ Skyline’s Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
Queen of Show - ‘PR’ Skyline’s Time Marches On, RED, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA

Wednesday Youth Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
11 Entries

Grand Line & Tree Final – FCH CH GRNITECH GRWCH ‘PR’ Kyle’s Harvest Moon, RED, Jeffrey Young, Christopher Young, MI, Handled by Arigna Rain
Registered Tree Final – Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN, Handled by Liam Rain
Registered Line Final – NITECH Halftime Big Country, XB, Brad Bowser, PA, Handled by Abigail Wyer
Line & Tree Heat Winner – CH ‘PR’ Anna Bell, RED, John Stevers, IL, Handled by Carson Stevers
Tree Heat Winner – CCH GRNITECH CH ‘PR’ Wilson’s Tree Slammin’ Big Show, BLU, Michael Wilson, David Wilson, AL, Handled by Sawyer Wilson

Wednesday Youth Bench Show Results (Senior Division)
BSJ – Celeste Steffes
12 Entries

GRCH Male – GRCH ‘PR’ Meet Ur Maker, TW, Sheila Cook, IN, Handled by Abigail Wyer
GRCH Female - GRNITECH GRCH ‘PR’ Ima KD II, RED, Don Hicks, Cathy Hicks, OK, Handled by Abigail Wyer
CH Male - FCH CH GRNITECH GRWCH ‘PR’ Kyle’s Harvest Moon, RED, Jeffrey Young, Christopher Young, MI, Handled by Adam Rain
CH Female – CH ‘PR’ Tree Rizin’ Run the World, RED, Katina Childers, Rob Childers, Chris Condon, OH, Handled by Abigail Wyer
BMOS – ‘PR’ Stone Nickel Rise and Reign, RED, Lindsay Morrow, LA, Handled by Alleigh Durbin
BFOS – ‘PR’ Baferds Settled As I’ll Ever B, RED, Lindsay Morrow, LA, Handled by Anna Durbin
Male Puppy Class & Breed - ‘PR’ Monongah River Stylish Rock, TW, Stephanie Wyer, Justin Jayroe, Handled by Abigail Wyer
Female Puppy Class & Breed – ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN, Handled by Adam Rain

Wednesday Youth Bench Show Results (Junior Division)
BSJ – Celeste Steffes
15 Entries

GRCH Male – GRCH CGRCH ‘PR’ Skyline’s Stop and Stare, TW, Beth Jenkins, Megan O’Connor, VA, Handled by Brooke Bally
GRCH Female – GRCH EGCH ‘PR’ Skyline’s Code of Ethics, TW, Beth Jenkins, Megan O’Connor, VA, Handled by Brooke Bally
CH Male – CCH GRNITECH CH ‘PR’ Wilson’s Tree Slammin’ Big Show, BLU, Michael Wilson, David Wilson, AL, Handled by Sawyer Wilson
CH Female – CH ‘PR’ Tree Rizin’ Run the World, RED, Katina Childers, Rob Childers, Chris Condon, OH, Handled by Ambreanna Wyer
BMOS – ‘PR’ Burning Bridges, TW, Megan O’Connor, IA, Handled by Brooke Bally
BFOS – ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN, Handled by Kyle Rain
Male Puppy Class - ‘PR’ Monongah River Stylish Rock, TW, Stephanie Wyer, Justin Jayroe, Handled by Ambreanna Wyer
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ East Fork OK Red Penny B, TJ Bolin, IL, Handled by Grace Bolin
Female Junior Class – ‘PR’ Crowe’s Diamond in the Rough, RED, Trista Crowe, Rob Crowe, IN, Handled by Sophia Crowe

Wednesday Youth Nite Hunt Results
MOH – Jeffrey Young
13 Entries

GRNITECH GRCH ‘PR’ Ima KD II, RED, Don Hicks, Cathy Hicks, OK, 375+, Handled by Ambreanna Wyer
Midnight Smokin Magic, XB, Andy Mathis, Blake Ammons, SC, 225+, Handled by Jordyn Ammons
GRNITECH GRCH ‘PR’ O’Marys and Shabels Red Wheeler, RED, Joe Lewis, Marissa Wilson, TN, 175+, Handled by Alleigh Durbin
NITECH ‘PR’ Buckhorn Creek Boone, TW, Douglas Schulz, Jeffrey Etienne, Calvin Cash III, IN, 100+, Handled by Bryan Cash

Thursday Field Trial Results
COJ – Ronnie Smith
9 Entries

Grand Line & Tree Final – FCH CH GRNITECH GRWCH ‘PR’ Kyle’s Harvest Moon, RED, Jeffrey Young, Christopher Young, MI
Registered Line & Tree Final – Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN
Line & Tree Heat Winner – WCH ‘PR’ Sweet Child of Mine Slash, RED, Louise Schoenlein, MI

Thursday Water Race Results
COJ – Ronnie Smith
10 Entries

Grand Tree Final - FCH CH GRNITECH GRWCH ‘PR’ Kyle’s Harvest Moon, RED, Jeffrey Young, Christopher Young, MI
Grand Line Final – WCH ‘PR’ Walker Ridge Ann, RED, Dale Schaad, IN
Registered Tree Final - CCH GRNITECH CH ‘PR’ Wilson’s Tree Slammin’ Big Show, BLU, Michael Wilson, David Wilson, AL
Registered Line Final - CH ‘PR’ Anna Bell, RED, John Stevers, IL
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Walker Ridge Timberattlin Bo, RED, William Schaad, IN

Thursday All-Red Nite Hunt Results
MOH – Ronnie Smith
27 Entries

‘PR’ Mosquito Creek Doc, RED, Jack Bingham, Carter Goetz, Devin Williams, Jacob Bingham, IA, 375+
‘PR’ Hulett’s Red Rhino, RED, Bobby Hulett, MS, 225+
GRNITECH(2) ‘PR’ Pruitt’s Buck, RED, Ricky Pruitt, OK, 75+
NITECH ‘PR’ Luca’s Little Gyp, RED, Justin Lucas, Kaleb Ware, IL, 25+

Fellowship Nite Hunt Winner - FCH CH GRNITECH GRWCH ‘PR’ Kyle’s Harvest Moon, RED, Jeffrey Young, Christopher Young, MI
Ladies Nite Hunt Winner - GRNITECH GRCH ‘PR’ Ima KD II, RED, Don Hicks, Cathy Hicks, OK, Handled by Abigail Wyer

Friday Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
12 Entries

Grand Line & Tree Final – FCH Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN
Registered Tree Final – WCH ‘PR’ Hogan’s Bo, BLU, Lee Hogan, WI
Registered Line Final - CH ‘PR’ Anna Bell, RED, John Stevers, IL
Line Heat Winner – ‘PR’ Durbin’s Red Fish Blue Fish, ENG, Alleigh Durbin, TN

Friday Water Race Results
COJ – Jeffrey Young
9 Entries

Grand Line & Tree Final – WCH ‘PR’ Walker Ridge Ann, RED, Dale Schaad, IN
Registered Tree Final – GRNITECH ‘PR’ Mawson’s Black River Rage, RED, Tom Mawson, CN
Registered Line Final - CH ‘PR’ Anna Bell, RED, John Stevers, IL

Friday Bench Show Results
BSJ – Rodney Bergbauer
30 Entries

GRCH Male – GRCH(3) DGCH ‘PR’ Skyline’s Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
GRCH Female – GRCH ‘PR’ Skyline N Leeview DaretheDevil, TW, Bridgette Clary, Beth Jenkins, VA
CH Male – CH ‘PR’ Critter Creek AJ’s Batman, TW, Gary Ricklefs Jr, Amelia Wooten, KY
CH Female – CH ‘PR’ Tree Rizin’ Run the World, RED, Katina Childers, Rob Childers, Chris Condon, OH
BMOS – RACEN CGRCH ‘PR’ Grandrivers Song of the South, RED, Marissa Turner, Bethanie Sanders, OK
BFOS – ‘PR’ Skyline’s Time Marches On, RED, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA
Male Puppy Class & Breed – ‘PR’ Monongah River Stylish Rock, TW, Stephanie Wyer, Justin Jayroe
Male Puppy Class – ‘PR’ Redcedar Willie, RED, Dean Smyth, IA
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Mogan Ridge Black River Tat, B&T, Herbert Landers, IN
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Woldwide Blakes Treeing Lizzy, TW, Brandy Young, Blake Young, KY
Female Junior Class – ‘PR’ Crowe’s Diamond in the Rough, RED, Trista Crowe, Rob Crowe, IN

Friday Nite Hunt Results
MOH – Gerald Mullis
53 Entries

‘PR’ Coffmans Worth the Wait, RED, Mike Young, TN, 675+
NITECH ‘PR’ Kyle’s Tree Rockin Reese HTX, RED, Kyle Borgstadt, MO, 612.5+
World Wide Story, TW, Charles Wells, 575+
GRNITECH ‘PR’ Mawson’s Black River Rage, RED, Tom Mawson, CN, 325+
Mogan’s Rousey, ENG, Adam Mogan, IN, 300+
‘PR’ Mogan Ridge Black River Tat, B&T, Herbert Landers, IN, 175+
‘PR’ KY Moonlight Bo, RED, Mike Wright, OH, 100+
NITECH ‘PR’ Backwoods N. B. Timer IV, BLU, George Guthrie, Gerald Ross, MI, 100+
‘PR’ Fire Ridge Blueberry Mag, ENG, Asa Morris, Paul Ginkias, IN, 75+
NITECH ‘PR’ Kyle’s Red Cheyenne, RED, William Feldmann, MO, 25+

Saturday Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
6 Entries

Grand Line & Tree Final – FCH Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN
Registered Tree Final – WCH ‘PR’ Hogan’s Bo, BLU, Lee Hogan, WI
Registered Line Final - RACEN CGRCH ‘PR’ Grandrivers Song of the South, RED, Marissa Turner, Bethanie Sanders, OK

Saturday Water Race Results
COJ - Jeffrey Young
4 Entries

Grand Final Tree – FCH WCH GRCH ‘PR’ Hogan’s Trouble, BLU, Lee Hogan, WI
Grand Final Line - WCH ‘PR’ Hogan’s Bo, BLU, Lee Hogan, WI
Registered Tree Final – GRNITECH ‘PR’ Mawson’s Black River Rage, RED, Tom Mawson, CN
Registered Line Final - CH ‘PR’ Anna Bell, RED, John Stevers, IL

Saturday Bench Show Results
BSJ – Mary Bergbauer
16 Entries

GRCH Male – GRCH(3) DGCH ‘PR’ Skyline’s Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
GRCH Female – GRCH ‘PR’ Skyline N Leeview DaretheDevil, TW, Bridgette Clary, Beth Jenkins, VA
CH Male – CH ‘PR’ Will’s Mt. Dusty Roads, ENG, Jacob Brooks, VA
CH Female – CH CCH ‘PR’ Grand River Runnin Down the Dream, RED, Marissa Turner, OK
BMOS – RACEN CGRCH ‘PR’ Grandrivers Song of the South, RED, Marissa Turner, Bethanie Sanders, OK
BFOS – NITECH ‘PR’ Sundown Cricket, RED, Mike Egelhoff, IL
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Worldwide Blakes Treeing Lizzy, TW, Brandy Young, Blake Young, KY

Saturday Nite Hunt Results
MOH – Gerald Mullis
36 Entries

Mogan’s Rousey, ENG, Adam Mogan, IN, 375+
GRNITECH ‘PR’ Mojo Mack, TW, Ronald Peter, IN, 375+
‘PR’ KY Moonlight Bo, RED, Mike Wright, OH, 350+
GRNITECH GRCH ‘PR’ Ima KD II, RED, Don Hicks, Cathy Hicks, OK, 275+
‘PR’ Midnight Mockingbird, TW, James Arnold, Nova Cline, MO, 225+
GRNITECH ‘PR’ Patoka Lake Amos, TW, Kaden Ray, IN, 200+
‘PR’ Just the Backwater Finn, TW, Cleon Van Cleek, IN, 175+
NITECH ‘PR’ Stinnetts T-Baby, TW, Scott Stinnett, KY, 150+
‘PR’ Jones Turnback Crk Crow Girl, RED, Kim Jones, MO, 125+
‘PR’ Walker Ridge Timberrattlin Bo, RED, William Schaad, IN, 125+

Last edited by Trevor / UKC on 06-12-2023 at 03:19 PM

Report this post to a moderator | IP: Logged

Old Post 06-10-2023 09:46 PM
Trevor / UKC is offline Click Here to See the Profile for Trevor / UKC Click here to Send Trevor / UKC a Private Message Click Here to Email Trevor / UKC Find more posts by Trevor / UKC Add Trevor / UKC to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
Trevor / UKC
Administrator

Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2304

Full results posted.

Report this post to a moderator | IP: Logged

Old Post 06-12-2023 03:19 PM
Trevor / UKC is offline Click Here to See the Profile for Trevor / UKC Click here to Send Trevor / UKC a Private Message Click Here to Email Trevor / UKC Find more posts by Trevor / UKC Add Trevor / UKC to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
All times are GMT. The time now is 09:23 AM. Post New Thread    Post A Reply
  Last Thread   Next Thread
Show Printable Version | Email this Page | Subscribe to this Thread


Forum Jump:
 

Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
 
< Contact Us - United Kennel Club >

Copyright 2003-2020, United Kennel Club
Powered by: vBulletin Version 2.3.0
(vBulletin courtesy Jelsoft Enterprises Limited.)