UKC Forums UKC Website :: Hunting Ops :: All-Breed Sports :: Registration :: UKC Online Store
Here you can view your subscribed threads, work with private messages and edit your profile and preferences Registration is free! Calendar Find other members Frequently Asked Questions Search Home  
UKC Forums : Powered by vBulletin version 2.3.0 UKC Forums > Departments > UKC Coonhounds > 2024 APA Breed Days Results
  Last Thread   Next Thread
Author
Thread Post New Thread    Post A Reply
Trevor / UKC
Administrator

Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2301

2024 APA Breed Days Results

2024 American Plott Association Breed Days
March 14-16, 2024
Greeneville, TN

Overall Hunt Winner - NITECH ‘PR’ Tool Box’s Loose Bolt, TW, Jacob Marshall, TN

APA King of Hunt - GRCH NITECH ‘PR’ Saddle Up Cowboy, PLT, Bill Shininger, OH
APA Queen of Hunt - NITECH ‘PR’ R&R’s Buckeye Arrow, PLT, Hoop Franklin, TN

APA King of Show - CH ‘PR’ County Line Truman, PLT, Christina Officer, Chelsea Bailey, KY
APA Queen of Show – CGRCH GRCH(4) ‘PR’ Rag Mtn. Sweeter Than Honey, PLT, Katie Woodward, Jason Woodward, VA

Thursday Nite Hunt Results
MOH – Ron Stroud
33 Entries

NITECH ‘PR’ TD’s Tina Turner, B&T, Michael Head, Frank Burk, GA, 325+
‘PR’ Deem’s DJ Trump, ENG, Matthew Nicodemus, TN, 225+
GRCH NITECH ‘PR’ Saddle Up Cowboy, PLT, Bill Shininger, OH, 200+
‘PR’ Smith’s Tennessee Patience, BLU, Cameron Smith, TN, 200+
NITECH GRCH ‘PR’ XXXX World Champion Willy, TW, David Saunders, WV, 175+
Evan’s Maxed Out Kid, XB, Travis Evans, 175+
FCH GRWCH NITECH CH ‘PR’ Bear Pen Fever HTX, PLT, Mark Miller, Stephen Fielder, NC, 175+
NITECH ‘PR’ Tool Box’s Loose Bolt, TW, Jacob Marshall, TN, 100+

Thursday Bench Show Results
BSJ – Chris Simons
25 Entries

GRCH Male – FCH WCH GRCH(3) ‘PR’ Midnight Ringo Brindled Star, PLT, Jory Bish, NY
GRCH Female – GRCH(4) ‘PR’ Nightmovez Jolene, TW, Halee Lewis, Katee Lewis, Josee Lewis, TN
CH Male – CH NITECH ‘PR’ River Bottom’s King Hercules, TW, Jacob Marshall, Tyler Goins, TN
CH Female – CH ‘PR’ Chatily Lace an a Pretty Face, ALH, Sierra Killian, TN
BMOS – ‘PR’ Walker Creek Bear Treeing Slim, PLT, Mike Kerns, WV
BFOS – CCH WCH GRFCH ‘PR’ Rag Mtn One of a Kind, PLT, Katie Woodward, Jason Woodward, VA
Male Puppy Class & Breed – ‘PR’ Ramblin Rowdy, ALH, Sierra Killian, TN
Male Senior Class & Breed – ‘PR’ Hoyt’s Crazy Cooter, TW, Hoyt Sprinkle, TN
Male Senior Class – ‘PR’ Semper Fi, PLT, John Millage, NC
Male Puppy Class – Willie, PLT, Richard Smith
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Grace Lynns Once N a Blue Moon, ALH, Kyliee Wheelbarger, Aaron Eye, VA
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Katlyn’s Pretty Little Poison, TW, Katlyn Baldwin, TN
Female Junior Class – ‘PR’ Walker Creek Tiny, PLT, Harper Kerns
Female Puppy Class – Anabel, PLT, Augustus Holland

Thursday Field Trial Results
COJ – Jason Woodward
10 Entries

Grand Final Line & Tree – FCH GRWCH NITECH CH ‘PR’ Bear Pen Fever HTX, PLT, Mark Miller, Stephen Fielder, NC
Registered Final Line & Tree – NITECH WCH ‘PR’ Cypress River Clyde II, PLT, Charlie Boyter Jr, LA
Tree Heat Winner – ‘PR’ Reines Rich Mountain Copper, PLT, Jeremy Remines, VA
Line Heat Winner – ‘PR’ Muellers Pine River Tonto, PLT, Mike Mueller, WI

Friday Nite Hunt Results
MOH – Ron Stroud
29 Entries

‘PR’ Shoot to Thrill, TW, Bryan Hudson, GA, 450+
Money Stretch Em Sambo, TW, Jordan Stewart, 225+
‘PR’ Deems DJ Trump, ENG, Matthew Nicodemus, TN, 200+
NITECH ‘PR’ Tool Box’s Loose Bolt, TW, Jacob Marshall, TN, 150+
GRNITECH CH ‘PR’ Mr. Hyde, TW, Ashley Dalton, WV, 150+
GRCH NITECH ‘PR’ Saddle Up Cowboy, PLT, Bill Shininger, OH, 150+
GRNITECH ‘PR’ KY River Big Time Joker, B&T, Jimmy Reece, TN, 50+

Friday Bench Show Results
BSJ – Darrell Brown
33 Entries

GRCH Male – CCH GRCHHOF ‘PR’ The Mid-Nite Gambler, PLT, Hannah Cable, OH
GRCH Female – GRCH(3) CCH ‘PR’ BuckeyeVly HeresUr1ChanceFancy, TW, Cheyenne Doss, Tiffany Schmersal, OH
CH Male – CH WCH ‘PR’ Rag Mtn Ace In the Hole, PLT, Katie Woodward, Jason Woodward, VA
CH Female – CH ‘PR’ Bawlistic Journey By Faith, BLU, Katie Millwood, Jonathan Millwood, GA
BMOS - ‘PR’ Ramblin Rowdy, ALH, Sierra Killian, TN
BFOS – ‘PR’ Sidearm Coat of Many Colors, PLT, Kristian Lewis, Josee Lewis, Halee Lewis, Katee Lewis, TN
Male Junior Class & Breed – ‘PR’ Saddle Up Flash, PLT, Bill Shininger, OH
Male Senior Class & Breed – CCH ‘PR’ Lost Heritage Skyline G’n4Gold, TW, Beth Jenkins, Kennedy King, Cole Vanover, Kristin Lawless, VA
Male Senior Class – ‘PR’ River Bluff Brindle Taco, PLT, Scott Rosson, IL
Male Puppy Class - Willie, PLT, Richard Smith
Male Junior Class – ‘PR’ Brushy Mtn Cadillac Cowboy, TW, Hope Fields, VA
Female Puppy Class & Breed – ‘PR’ Little Miss Saturday Night, TW, Alexis McCane, OH
Female Senior Class – ‘PR’ Sidearm Song of the South, PLT, Hope Fields, VA
Female Senior Class – ‘PR’ Hillbilly Big Game Sassy MM, TW, Mike McClain, WV

Friday Water Race Results
COJ – Chris Meinert
16 Entries

Grand Final Line & Tree – WCH NITECH GRCH ‘PR’ Double Springs Junior HTX, BLU, Matthew Bryson, NC
Registered Final Tree – CH ‘PR’ Double Springs Raven, BLU, Matthew Bryson, NC
Registered Final Line – CH ‘PR’ Polly’s Tuffoot Mr RC Smokey, PLT, Joseph Polly, MI
Line & Tree Heat Winner – GRCH ‘PR’ Polly’s Tuffoot Mr RC Frosty, PLT, Joseph Polly, MI
Tree Heat Winner – CH ‘PR’ Double Springs Bell HTX, BLU, Matthew Bryson, NC

Saturday Nite Hunt Results
MOH – Ron Stroud
18 Entries
Money Stretch Em Sambo, TW, Jordan Stewart, 450+
GRNITECH CH ‘PR’ Mr. Hyde, TW, Ashley Dalton, WV, 225+
GRNITECH(2) ‘PR’ The Dixie Chic, TW, Ashley Dalton, WV, 200+
NITECH ‘PR’ Tool Box’s Loose Bolt, TW, Jacob Marshall, TN, 200+
NITECH ‘PR’ R&R’s Buckeye Arrow, PLT, Hoop Franklin, TN, 200+

Saturday Bench Show Results
BSJ – Johnny Hager
31 Entries

GRCH Male - CCH GRCHHOF ‘PR’ The Mid-Nite Gambler, PLT, Hannah Cable, OH
GRCH Female – GRCH(3) CCH ‘PR’ BuckeyeVly HeresUr1ChanceFancy, TW, Cheyenne Doss, Tiffany Schmersal, OH
CH Male – CH ‘PR’ County Line Truman, PLT, Christina Officer, Chelsea Bailey, KY
CH Female – CH ‘PR’ Chantily Lace an a Pretty Face, ALH, Sierra Killian, TN
BMOS - CCH ‘PR’ Lost Heritage Skyline G’n4Gold, TW, Beth Jenkins, Kennedy King, Cole Vanover, Kristin Lawless, VA
BFOS – ‘PR’ Muddy Creek’s Ex in the City, TW, Shelby Cunningham, TN
Male Puppy Class & Breed - ‘PR’ Ramblin Rowdy, ALH, Sierra Killian, TN
Male Senior Class & Breed - ‘PR’ River Bluff Brindle Taco, PLT, Scott Rosson, IL
Male Junior Class - ‘PR’ Walker Creek Bear Treeing Slim, PLT, Mike Kerns, WV
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Leif’s Sweet Tequila Blues, BLU, Jaclyn Smith, TN
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Ward’s White Girl Crazy Harley, ENG, Katelyn Ward, NJ
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Walker Creek Ash, PLT, Harper Kerns
Female Puppy Class – ‘PR’ Hoyt’s Sweet Talken Willie Mae, TW, Hoyt Sprinkle, TN

You can find some great coverage of the event right here: https://www.facebook.com/americanplottassociation

Report this post to a moderator | IP: Logged

Old Post 03-25-2024 07:15 PM
Trevor / UKC is offline Click Here to See the Profile for Trevor / UKC Click here to Send Trevor / UKC a Private Message Click Here to Email Trevor / UKC Find more posts by Trevor / UKC Add Trevor / UKC to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
All times are GMT. The time now is 01:37 AM. Post New Thread    Post A Reply
  Last Thread   Next Thread
Show Printable Version | Email this Page | Subscribe to this Thread


Forum Jump:
 

Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
 
< Contact Us - United Kennel Club >

Copyright 2003-2020, United Kennel Club
Powered by: vBulletin Version 2.3.0
(vBulletin courtesy Jelsoft Enterprises Limited.)