Trevor / UKC
Administrator
Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2241 |
2021 Dave Dean & Ed Mead Memorial Hunt & Show
Event Details: https://www.ukcdogs.com/hunting-eve...-MI-21-20210408
2021 Northern Legends Classic Results
Dave Dean/Ed Mead Memorial Hunt & Show
April 8-10, 2021
Battle Creek, MI
Thursday Bench Show Results
BSJ – George Guthrie
12 Entries
GRCH Male – GRNITECH GRCH ‘PR’ McKenzie’s Chippewa Creek Sod, BLU, Travis McKenzie, OH
CH Male – NITECH CH ‘PR’ Cline’s Back Talkin Blue Moon, BLU, Kyle Cline, OH
CH Female – CH ‘PR’ Tracking Pennygirl Phillips, PLT, Clint Phillips, Katelynn Tyrrell, MI
BMOS – GRNITECH ‘PR’ Mead’s Blue Moese Jet Eleven, BLU, Debbie Hovious, IN
BFOS – ‘PR’ Kirby’s Schotzi’s Joleen, BLU, Douglas Pierson, Dustin Kirby, VA
Male Junior Class – ‘PR’ Piersons Blue Collar Brandtly, BLU, Douglas Pierson, VA
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Scheid’s Nighttime Shadow, ENG, Roger Scheid, MI
Thursday Nite Hunt Results
MOH – Tony Beals
23 Entries
1st – NITECH ‘PR’ Phillips’ Brandy, BLU, Scott Phillips, Paul Kieffer, MI, 425+
2nd - NITECH CH ‘PR’ Cline’s Back Talkin Blue Moon, BLU, Kyle Cline, OH, 350+
3rd – NITECH ‘PR’ Jet’s Northern Blue Airplane 3, BLU, Norman Starling, OH, 225+
Friday Bench Show Results
BSJ – Mark Baer
13 Entries
GRCH Male - GRNITECH GRCH ‘PR’ McKenzie’s Chippewa Creek Sod, BLU, Travis McKenzie, OH
GRCH Female – GRCH ‘PR’ Scheid’s Nighttime Magic, ENG, Roger Alan Scheid, MI
CH Male – CH ‘PR’ 50Shades of the Leopard King, ALH, Matt Rogers, Tonya Rogers, IN
CH Female – CH ‘PR’ Rockin W’s I’m a Little Tipsy, BLU, Mikayla Blake, WV
BMOS – ‘PR’ Ream’s Barking Tank, TW, Michael Ream, Madelyn Ream, MI
BFOS - ‘PR’ Scheid’s Nighttime Shadow, ENG, Roger Scheid, MI
Male Junior Class & Breed – ‘PR’ MLM Magic Kings Little Hank, PLT, Steven King, MI
Female Senior Class & Breed - ‘PR’ Kirby’s Schotzi’s Joleen, BLU, Douglas Pierson, Dustin Kirby, VA
Female Puppy Class – ‘PR’ Piersons Blue Collar Junebug, BLU, Douglas Pierson, Myleigh Garland, VA
Friday Nite Hunt Results
HD – Jason Bryant
22 Entries
1st – NITECH ‘PR’ Northern Creek Bl Champ, BLU, Larry Harvey, MI, 725+
2nd - ‘PR’ Ream’s Barking Tank, TW, Michael Ream, Madelyn Ream, MI, 575+
3rd – CH NITECH ‘PR’ A.B. Herrons Northern Bl Zuma, BLU, Gary Herron, OH, 450+
Other Cast Winners
GRNITECH ‘PR’ Bryants Broken Pine Lumber Jo, TW, Rickey Bryant Jr, Michael Nissley, David Nissley, Todd Fisher, MI, 375+
Friday Water Race Results
COJ – George Guthrie
5 Entries
Grand Final Line & Tree – WCH GRCH ‘PR’ Pinecreek’s Wipeout Troubadour, TW, Mark Behl, MI
Registered Final Tree – ‘PR’ Piersons Blue Collar Brandtly, BLU, Douglas Pierson, VA
Registered Final Line – ‘PR’ Nighty Nite Little Red Devil, RED, John Biggert, OH
Friday Field Trial Results
COJ – George Guthrie
2 Entries
Grand Final Line & Tree – GRFCH GRCH ‘PR’ Owed Joe, ENG, Gerald Arnold Ross, MI
Registered Final Line & Tree – GRCH GRNITECH ‘PR’ Blue Slammer Yukon Bugs HTX, BLU, Richard Plum, WV
Saturday Bench Show Results
BSJ – Emily Heisler
14 Entries
GRCH Male – GRNITECH GRCH ‘PR’ Backwoods N.B. Timer II, BLU, George Guthrie, Ken Herman, MI
GRCH Female – NITECH GRCH ‘PR’ Backwoods N.B. Daisy Again, BLU, George Guthrie, Ken Herman, MI
CH Male – NITECH CH ‘PR’ Backwoods Northern Blue Willie, BLU, George Guthrie, MI
CH Female - CH ‘PR’ Rockin W’s I’m a Little Tipsy, BLU, Mikayla Blake, WV
BMOS – ‘PR’ Ream’s Barking Tank, TW, Michael Ream, Madelyn Ream, MI
BFOS – ‘PR’ Wickeds Attitude, RED, Bonnie Snider, MI
Male Puppy Class & Breed – ‘PR’ Jones Ringo, BLU, Robert Jones
Female Senior Class & Breed – ‘PR’ Backwoods Outlaw Blue Fancy, BLU, George Guthrie, MI
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Scheid’s Nighttime Shadow, ENG, Roger Scheid, MI
Female Junior Class – ‘PR’ Backwoods Northern Blue Lucy, BLU, George Guthrie, MI
Saturday Nite Hunt Results
HD – Dustin Heisler
16 Entries
1st - GRNITECH ‘PR’ Mead’s Blue Moese Jet Eleven, BLU, Debbie Hovious, IN, 600+
2nd - GRNITECH ‘PR’ Bryants Broken Pine Lumber Jo, TW, Rickey Bryant Jr, Michael Nissley, David Nissley, Todd Fisher, MI, 312.5+
3rd - GRCH GRNITECH ‘PR’ Blue Slammer Yukon Bugs HTX, BLU, Richard Plum, WV, 100+
Other Cast Winners
‘PR’ Kirby’s Schotzi’s Joleen, BLU, Douglas Pierson, Dustin Kirby, VA, 25+
Saturday Water Race Results
COJ – George Guthrie
4 Entries
Grand Final Line & Tree – WCH GRCH ‘PR’ Pinecreek’s Wipeout Troubadour, TW, Mark Behl, MI
Registered Final Line & Tree – ‘PR’ Nighty Nite Little Red Devil, RED, John Biggert, OH
Saturday Field Trial Results
COJ – George Guthrie
4 Entries
Registered Final Line & Tree – CH ‘PR’ Northern Blue Blue Bandit, BLU, Marcus Smith, MI
Last edited by Trevor / UKC on 05-06-2021 at 03:54 PM
Report this post to a moderator | IP: Logged
|