UKC Forums UKC Website :: Hunting Ops :: All-Breed Sports :: Registration :: UKC Online Store
Here you can view your subscribed threads, work with private messages and edit your profile and preferences Registration is free! Calendar Find other members Frequently Asked Questions Search Home  
UKC Forums : Powered by vBulletin version 2.3.0 UKC Forums > Departments > UKC Coonhounds > 2024 American Redbone Days results
  Last Thread   Next Thread
Author
Thread Post New Thread    Post A Reply
Trevor / UKC
Administrator

Registered: Sep 2020
Location: Tenn -> Mich
Posts: 2380

2024 American Redbone Days results

2024 American Redbone Days
June 5-8, 2024
Cole Camp, MO

Overall Nite Hunt Winner – ‘PR’ Uptown Funk You Up, RED, Chris Siemens, MO
Opposite Sex Nite Hunt – GRNITECH ‘PR’ Wampus Cat Ice Man, RED, Charles Pudil, Kevin Phillips, Bobby Phillips, AL

King of Show – CH ‘PR’ Stone Nickel Rise and Reign, RED, Lindsay Morrow, LA
Queen of Show - ‘PR’ Crowe’s Diamond in the Rough, RED, Trista Crowe, Rob Crowe, IN

Wednesday Youth Nite Hunt Results
MOH – Emerson Roberts
8 Entries

1st – GRNITECH CH ‘PR’ Holy Smokes Jethro Bodine, BLU, Phillip Gudde, MO, 225+, Handled by Keaton Chugg
2nd – GRCH(2) ‘PR’ Hayworth’s Two Timing Gabby, RED, Mike Hayworth, MO, 150+, Handled by Essennee Sharp

Wednesday Youth Bench Show Results
BSJ – Bill Ufford
30 Entries

GRCH Male – CCH GRCH(5) ‘PR’ B’s Smokin’ Red Bulleit, RED, Lindsay Morrow, LA
GRCH Female – GRCH(4) ‘PR’ Little Frede’s Red Tulip, RED, Megan Frederick, Sara Frederick, MO
CH Male – CH ‘PR’ American Country Style Beau, TW, Meagan Neher, MO
CH Female – CH ‘PR’ DJ’s Up North Janky Nights, RED, DJ Williams, MI
BMOS – ‘PR’ Lewis Cash, RED, Joe Lewis, TN
BFOS – Williams Better Winds, TW, Sophia Williams
Male Senior Class & Breed – ‘PR’ Denham’s All Blu Waylon, BLU, Josh Denham, MO
Male Puppy Class & Breed – Boam, TW, Green C
Female Puppy Class & Breed – L&B Legendary Pay, BLU, Ron Wood
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Tree Slammin Nala, RED, Alex Rain, MN
* I will work on getting better Bench Show results. I don’t have handler information.

Wednesday Youth Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
23 Entries

Grand Final Line & Tree – GRFCH GRCH GRNITECH GRWCH ‘PR’ Kyle’s Harvest Moon, RED, Jeffrey Young, Christopher Young, MI
Reg Final Line & Tree – WCH CH ‘PR’ Holy Smokes Famous Amos, BLU, Phillip Gudde, Melissa Gudde, MO
Line & Tree Heat Winner – GRNITECH CH ‘PR’ LCB Brush Creek Belle, BLU, Kennith Wood III, MO
Tree Heat Winner – CH ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN
Line Heat Winner – CH ‘PR’ DJ’s Up North Janky Nights, RED, DJ Williams, MI
Line Heat Winner – CH NITECH ‘PR’ “LCB” Legendary Blue’s Preacher, BLU, Kennith Wood III, MO
Line Heat Winner – NITECH GRCH(2) ‘PR’ B&D’s Hilonesome Rockn Ruby Red, ENG, Dustin McCubbins, MO
Line Heat Winner – WCH GRCH ‘PR’ B&D’s Hilonesome Fred, ENG, Dustin McCubbins, MO

Wednesday Youth Water Race Results
COJ – Jeffrey Young
22 Entries

Grand Final Line & Tree – WCH GRCH ‘PR’ B&D’s Hilonesome Fred, ENG, Dustin McCubbins, MO
Reg Final Line & Tree – Ringo, XB, Zack Holland
Line & Tree Heat Winner – FCH Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Shonuff Mary Ann, TW, Robert Burns, Darian Wiseman, MO
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Osage River Boom, TW, Josh Bartholomew, Thomas Ash, MO

Thursday All-Red Nite Hunt Results
MOH – Danny Evans
37 Entries

‘PR’ Uptown Funk You Up, RED, Chris Siemens, MO, 200+
CH GRNITECH ‘PR’ Osborne’s Red Spider, RED, Paul Osborne, Jafe Osborne, CN, 200+
NITECH ‘PR’ Mosquito Creek Doc, RED, Jack Bingham, Carter Goetz, Devin Williams, Jacob Bingham, IA, 175+
‘PR’ Jones Turnback Crk Crow Girl, RED, Kim Jones, MO, 125+
‘PR’ KY Moonlight Fred, RED, Doug Moore, KY, 75+
‘PR’ Ruby Star, RED, Jessica Lawrence, IL, 25+

Thursday Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
17 Entries

Grand Tree Final – FCH Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN
Grand Line Final – FCH GRCH ‘PR’ Hogan’s Maize, BLU, Lee Hogan, WI
Reg Final Line & Tree – GRCH ‘PR’ Applebee’s Rufus, RED, Tim Applebee, IL
Line & Tree Heat Winner – CH ‘PR’ Hogan’s Sam, BLU, Lee Hogan, WI
Line & Tree Heat Winner – GRWCH GRCH ‘PR’ Hood’s Texas Hold’em, BLU, Debbie Crothers, AR
Tree Heat Winner – WCH CH ‘PR’ Holy Smokes Famous Amos, BLU, Phillip Gudde, Melissa Gudde, MO
Line Heat Winner – ‘PR’ Gonna Leave a Mark, RED, Tim Stitt, PA
Line Heat Winner - CH ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN

Thursday Water Race Results
COJ – Jeffrey Young
13 Entries

Grand Final Line & Tree – GRWCH GRCH ‘PR’ Hood’s Texas Hold’em, BLU, Debbie Crothers, AR
Reg Final Line & Tree – NITECH CH ‘PR’ Outlaw Black River Remi, RED, Tony Dominguez, Tom Mawson, Allen Hallada, TX
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Hardtimes Awesome Larry, ENG, Jake Stutts, TN
Line & Tree Heat Winner – Richland Hills Ranger, XB, Don Belt, MO

Friday Nite Hunt Results
MOH – Charles Wyatt
54 Entries

‘PR’ Big Rig’s Platinum, ENG, Jake Stutts, TN, 475+
NITECH ‘PR’ Ricochet’s Ganja Red Knight, RED, TJ Herman, Justin Lucas, MO, 375+
NITECH ‘PR’ Outlaw High Rollin Gambler, RED, Allen Hallada, Lindsay Morrow, Tony Dominguez, TX, 375+
‘PR’ Truman Lake Thunder, TW, Steven Mackey, MO, 350+
GRNITECH ‘PR’ Wampus Cat Ice Man, RED, Charles Pudil, Kevin Phillips, Bobby Phillips, AL, 275+
NITECH CH ‘PR’ Payne’s Lonesome Lefty, BLU, Terry Payne, MO, 250+
‘PR’ Uptown Funk You Up, RED, Chris Siemens, MO, 225+
‘PR’ All Grand Outlaw Mercedes, RED, Tony Dominguez, Kevin Rowe, Allen Hallada, TX, 175+
NITECH ‘PR’ Ficken’s Backwoods Fergie, TW, Randy Ficken, MO, 150+
NITECH ‘PR’ Thump’s Uncle Sam, ENG, Lloyd Green, OK, 125+
NITECH CH ‘PR’ Ing’s Red Mojo, RED, Gene Ing, IL, 75+
‘PR’ Skeeter Puddle Outlaw Honebee, RED, Romain Hicks Jr, Michael Harrill Jr, IA, 75+
CH ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN, 75+

Friday Bench Show Results
BSJ – Philip Vogel
30 Entries

GRCH Male – CCH GRCH ‘PR’ Mermec Valey Teror N the Wind, TW, Connie Bigley, Sabrina Ray, MO
GRCH Female – GRCH(5) ‘PR’ Little Frede’s Red Tulip, RED, Megan Frederick, Sara Frederick, MO
CH Male – CH ‘PR’ Stone Nickel Rise and Reign, RED, Lindsay Morrow, LA
CH Female – CH ‘PR’ MV’s Xena Warrior Princess, TW, Connie Bigley, MO
BMOS – ‘PR’ Baferds Grain of the Gods, RED, Lindsay Morrow, LA
BFOS – ‘PR’ Tree Slammin Nala, RED, Alex Rain, MN
Male Senior Class & Breed – ‘PR’ Denham’s All Blu Waylon, BLU, Josh Denham, MO
Male Junior Class & Breed – ‘PR’ Smith’s Redoak Creek, ENG, Sawyer Smith, AR
Male Senior Class - GRNITECH ‘PR’ Wampus Cat Ice Man, RED, Charles Pudil, Kevin Phillips, Bobby Phillips, AL
Male Junior Class – ‘PR’ Lewis Cash, RED, Joe Lewis, TN
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ River Bluff Sweet Talkin Raven, PLT, Scott Rosson, Rick Kruemmelbein, IL
Female Junior Class & Breed – ‘PR’ Trash Route Tiny, TW, Justin Cooper, Tyler Gilkey, MO
Female Senior Class – ‘PR’ GrandRivers Fire Away, RED, Debi Golden, OK
Female Puppy Class – ‘PR’ Redwoods Hold My Halo, RED, Katie Travis, IN

Friday Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
16 Entries

Grand Final Line & Tree - FCH GRCH ‘PR’ Hogan’s Maize, BLU, Lee Hogan, WI
Reg Final Line & Tree - CH ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN
Line & Tree Heat Winner – CH ‘PR’ Hogan’s Sam, BLU, Lee Hogan, WI
Tree Heat Winner – GRNITECH CH ‘PR’ LCB Brush Creek Belle, BLU, Kennith Wood III, MO
Line Heat Winner – GRWCH GRCH ‘PR’ Hood’s Texas Hold’em, BLU, Debbie Crothers, AR
Line Heat Winner - WCH CH ‘PR’ Holy Smokes Famous Amos, BLU, Phillip Gudde, Melissa Gudde, MO

Friday Water Race Results
COJ – Jeffrey Young
18 Entries

Grand Final Line & Tree - GRWCH GRCH ‘PR’ Hood’s Texas Hold’em, BLU, Debbie Crothers, AR
Reg Final Line & Tree – ‘PR’ Stonehill Mainstreet Chiggers, ENG, Dennis Bockelman, MO
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Hardtimes Awesome Larry, ENG, Jake Stutts, TN
Line & Tree Heat Winner – FCH Tree Slammin Swagger, RED, Alex Rain, MN
Tree Heat Winner – ‘PR’ Stonehill Rattler, ENG, Parnell Duncan, MO
Line Heat Winner – ‘PR’ Andersons Red C, RED, Jerry Anderson, MO

Saturday Nite Hunt Results
MOH – Charles Wyatt
32 Entries

NITECH ‘PR’ Thump’s Uncle Sam, ENG, Lloyd Green, OK, 400+
GRNITECH CH ‘PR’ Holy Smokes Jethro Bodine, BLU, Phillip Gudde, MO, 275+
GRNITECH CH ‘PR’ LCB Brush Creek Belle, BLU, Kennith Wood III, MO, 200+
‘PR’ Big Rig’s Platinum, ENG, Jake Stutts, TN, 175+
NITECH ‘PR’ Ficken’s Backwoods Fergie, TW, Randy Ficken, MO, 175+
‘PR’ Uptown Funk You Up, RED, Chris Siemens, MO, 50+
NITECH CH ‘PR’ Payne’s Lonesome Lefty, BLU, Terry Payne, MO, 25+

Saturday Bench Show Results
BSJ – Scott Rosson
19 Entries

GRCH Male – GRCH(5) DGCH ‘PR’ Skyline’s Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
GRCH Female – GRCH(5) CCH ‘PR’ Drake’s Wind Storm, TW, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA
CH Male – CH ‘PR’ Stone Nickel Rise and Reign, RED, Lindsay Morrow, LA
CH Female – CH CCH ‘PR’ Skyline’s Time Marches On, RED, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA
BMOS - ‘PR’ Lewis Cash, RED, Joe Lewis, TN
BFOS – ‘PR’ Crowe’s Diamond in the Rough, RED, Trista Crowe, Rob Crowe, IN
Male Senior Class & Breed – ‘PR’ Uchtman’s ClearFork Bl Grover, BLU, Troy Young, MO
Male Junior Class & Breed - ‘PR’ Big Rig’s Platinum, ENG, Jake Stutts, TN
Female Junior Class & Breed - ‘PR’ Trash Route Tiny, TW, Justin Cooper, Tyler Gilkey, MO
Female Junior Class - ‘PR’ Tree Slammin Nala, RED, Alex Rain, MN

Saturday Field Trial Results
COJ – Jeffrey Young
18 Entries

Grand Final Line & Tree - FCH GRCH ‘PR’ Hogan’s Maize, BLU, Lee Hogan, WI
Reg Final Tree – WCH CH ‘PR’ Holy Smokes Famous Amos, BLU, Phillip Gudde, Melissa Gudde, MO
Reg Final Line - CH ‘PR’ Tree Slammin Uptown Squealer, BLU, Alex Rain, MN

Saturday Water Race Results
COJ – Jeffrey Young
15 Entries

Grand Final Line & Tree – WCH ‘PR’ Stonehill Mainstreet Chiggers, ENG, Dennis Bockelman, MO
Reg Final Line & Tree – ‘PR’ Andersons Red C, RED, Jerry Anderson, MO
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Stonehill Rattler, ENG, Parnell Duncan, MO
Line & Tree Heat Winner – ‘PR’ Hardtimes Awesome Larry, ENG, Jake Stutts, TN

For a lot more coverage and pics from the event, check out their FB page: https://www.facebook.com/groups/655678871150934

Report this post to a moderator | IP: Logged

Old Post 06-20-2024 04:27 PM
Trevor / UKC is offline Click Here to See the Profile for Trevor / UKC Click here to Send Trevor / UKC a Private Message Click Here to Email Trevor / UKC Find more posts by Trevor / UKC Add Trevor / UKC to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
All times are GMT. The time now is 01:11 PM. Post New Thread    Post A Reply
  Last Thread   Next Thread
Show Printable Version | Email this Page | Subscribe to this Thread


Forum Jump:
 

Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
 
< Contact Us - United Kennel Club >

Copyright 2003-2020, United Kennel Club
Powered by: vBulletin Version 2.3.0
(vBulletin courtesy Jelsoft Enterprises Limited.)