UKC Forums
Show all 8 posts from this thread on one page

UKC Forums (http://forums.ukcdogs.com/index.php)
- Black & Tans (http://forums.ukcdogs.com/forumdisplay.php?forumid=47)
-- 2018-2019 Champions Classic Bench Show Standings (http://forums.ukcdogs.com/showthread.php?threadid=928505583)


Posted by LMBEDDINGFIELD on 06-18-2018 07:49 PM:

Champions Classic Bench Show Standings as of 1/28/19

As of 1/28
Standings includes:
• 5/ 5 Black and Tan Days
• 5/11-12 Monadnock Sportsmen’s Association Swanzey, NH
• 5/18-19 Washita Valley Coonhunters Association Fort Cobb, OK
• 5/26 Pearl City Coon Club Kent, IL
• 6/8-9 Sorento Coonhunters Butler, IL
• 6/15-16 Green County Coon Hunters Association Adair, ok
• 6/15 Long Hollow Coon Club Somerset, KY
• 6/16 Tip of the Thumb CHA Port Austin, MI
• 6/23 Hatchie Coon Club Walnut, MS
• 7/13-14 Highland Coonhunters Club Jamestown, IL
• 7/20-21 Prairie Timbers CHC Monticello, IN
• 8/3-4 Holston River Coon Club Inc Saltville, VA
• 8/18 Tuscarawas Co. Coonhunters New Philadelphia, OH
• 8/25 White Co. Coon Hunters Sparta, TN
• 9/1 Autumn Oaks
• 9/7-8 Crawford County Coonhunters Club Bourbon, MO
• 9/7-8 Endless Mountains CHC Springville, PA
• 9/8 Kaskaskia River Sportsman Club Sparta, IL
• 9/8 Lawrence County Coon Club Walnut Ridge, AR
• 9/20-22 World Championship
• 9/21-22 Johnson County Coonhunters Assoc. Holden, MO
• 9/28-29 Okfuskee County CHA Okemah, OK
• 9/28 United Sportmen’s Club Jackson, PA
• 9/29 Gasconada Coon and Dog Protective Assn
• 10/6 Beaver County Coonhunters Assoc. Beaver Falls, PA
• 10/13 North West Mississippi CHA Senatobia, MS
• 10/20 Shellrock Coonhunters Assoc. Shellrock, IA
• 10/20 Steuben County Coon Hunters Cameron, NY
• 10/27 Morgan County Coon Hunters Assoc Wartbury, TN
• 10/27 Houston County Erin, TN
• 11/2-3 Grady County Coon Hunters Assoc. Ninneka, OK
• 11/10 Cambria Houndsmen Coonhunters Assoc South Fork, PA
• 11/16-17 Henry Co. Sportsmans Liberty Center, OH
• 11/30, 12/1 New River CHA Holdenville, OK
• 1/18-19
• 1/19 Yell County CHA Plainview, AR

1. Beland’s Black Betty – Female
Rodrique Beland
Sectional Category Wins: 4
Queen of Show: 4
Total Points: 28

2. Outlaw County Lucky Lady – Female
Rodger B. & Brandon Crawford
Sectional Category Wins: 7
Queen of Show: 2
Total Points: 24

3. Outlaw Country Grim Reaper – Male
Rodger B. Crawford
Sectional Category Wins: 5
King of Show: 2
Total Points: 20

4. Little Walnut Black Galaxy – Female
George Estes
Sectional Wins: 3
Queen of Show: 2
B&T Days GR of GR Win: 1
B&T Days Category Win: 1
Total Points: 19

5. Robinson’s Ark Hannah – Female
Lawton Robinson and Taylor Cooper
Sectional Category Wins: 1
Sectional Queen of Show: 1
B&T Days CH of CH Win: 1
B&T Days Category Wins: 1
B&T Days Queen of Show: 1
Total Points: 15

6. Impressive Mercedes – Female
Paul Fearneyhough
Sectional Category Wins: 2
Queen of Show: 2
AO Grand Female of Breed: 1
Total Points: 15

7. Fearneyhoughs Midnight Frosty – Male
Paul Fearneyhough
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 2
Total Points: 14

8. Harrison’s Hilltop View Louie – Male
Phillip Harrison
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 2
Total Points: 14

9. Barrons Loud Malf Ralf – Male
Bobby C Barron
Sectioanl Category Wins: 2
King of Show: 2
Total Points: 14

10. Merdian’s Trackdown Pepper- Female
David Merdian
Sectional Category Wins: 2
Queen of Show: 2
Total Points: 14

11. Ike’s Black Joe – Male
Jeff Thomley
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 2
Total Points: 14

12. Laurel Valley Doc Holiday – Male
Dave Myers
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
B&T Days GR of GR Win: 1
B&T Days Category Win: 1
Total Points: 10

13. Margaritaville Lucky Ole Son – Male
Joe Powers
Sectional Category Wins: 0
King of Show: 0
AO Grand Male of Breed Win: 1
AO Grand of Grand Male Wins: 1
AO Overall Show Winner: 1
World Male: 1
Total Points: 10

14. Night Shift Ace – Male
Greg Goodin
Sectional Wins: 2
King of Show: 1
Total Points: 9

15. Hill’s Black Earl - Male
David Hill
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 1
Total Points: 9

16. Donahue’s Late Nite Loose – Female
Beau Donahue
Sectional Category Wins: 2
Queen of Show: 1
Total Points: 9

17. Glen’s Midnight Ace Two – Male
Janet Glen
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 1
Total Points: 9

18. Jones’ Northern Country Colt HTX – Male
David Corbin
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 1
Total Points: 9

19. Weinstocks I Answer To No One – Male
Rachel Weinstock
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 1
Total Points: 9

20. Greasey Creek Hank – Male
Ron Weeden
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 1
Total Points: 9

21. Deepsouth Tailgates N Tan Lines – Male
Madison Fancher
Sectional Category Wins:0
Sectional King of Show: 0
B&T Days BOB Win: 1
B&T Days Category Wins: 1
B&T Days King of Show: 1
Total Points: 8

22. Tutone Smokie Joe – Male
Mark York
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

23. Outlaw Country Big Jake – Male
Rodger B. & Brandon Crawford
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

24. Wheelers Showtime Little Annie – Female
Mark J. Wheeler
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

25. Morden’s Northern KY Fly – Female
Robert Morden
Sectioanl Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

26. Woods Black Cane – Male
Tim Woods
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

27. BBK Midway Thunder Jade – Female
Michael Burns, Daryl Harper
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

28. Smalltime Blue Ridge Mountain Prowler – Male
Terri Dolbear
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

29. Smalltime’s 4Bidin Vision – Female
Lesley Morin
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

30. Double Aughts Tonka – Male
Freddie & Rachel Rego
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

31. Double Aughts Black Ice Lady – Female
Freddie & Rachel Rego
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

32. Clear Fork Kennels Ice – Male
Roger Hunkins
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

33. Nidy’s One & Only Aurora – Female
Elizabeth Nidy
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

34. Tree Slammin Magnum – Male
Andrew Jones
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

35. KY River Brandy Wine Fine Girl – Female
Paul Reynolds
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

36. Northern Rebel Hillbilly Duece – Male
Charles Kingsley
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

37. Zang’s No Fear June Bug – Female
Chris Zang
Sectional Category Wins: 2
Queen of Show: 1
Total Points: 7

38. Bluff Woods Hammarin’ Hank – Male
John Velaer
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

39. Midnight Cowgirl Layla – Female
Steven W. Hoffman
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

40. Small Time Ok Rhythm and Reign – Female
Mark Wheeler
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

41. Hurricane Creek Shine Um Up Son – Male
Larry Burgess
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

42. Hurricane Sormin Lucy Lou – Female
Jason Pauschent
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

43. Weinstocks 5:00 Big Money – Female
Rachel Weinstock
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

44. Schyma’s Trackdown Nitzee – Male
Driston Schyma, Cole Schyma
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

45. Larsons Trackdown Dougie – Female
Jeremy Larson
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

46. Mizzels Bear Creed – Female
Mike Mizzel
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

47. Tree Slamming Frog – Male
Bobby Beeler
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

48. Laurel Valley Fatal Attraction – Female
Jordan, Dave Myers
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

49. Simple Life Same – Male
Rodney Soles, Mandi Soles
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

50. Hayes Dixie Bell – Female
Hershel Bell, Bo Hayes
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

51. Sycamore Black Sting – Male
Walter Carlee
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 1
Total Points: 7

52. Deep South Rockin Sunset – Female
Madison Fancher
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 1
Total Points: 7

53. Illinois River Roy – Male
Dale Logan
Sectional Category Wins: 3
King of Show: 0
Total Points: 6

54. Dunn River Hobo’s Sport- Male
Dale Sandell, Robert Donn
Sectional Category Wins: 0
King of Show: 1
Total Points: 5

55. Chloes Hot Siracha – Female
Chloe Gibson
Sectional Category Wins: 0
Queen of Show: 1
Total Points: 5

56. Tackets Black Iris – Female
Lonnie Tackett
Sectional Category Wins: 2
Queen of Show: 0
Total Points: 4

57. Big Creek Midnight Mikey – Male
Kelly Stephens
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 0
Total Points: 4

58. Bear Creek Super Cyndi – Female
Phillip Herron, Kevin Herron
Sectional Category Wins: 2
Queen of Show: 0
Total Points: 4

59. Indian Bluffs Midnight Hobo- Male
Lindy Smock
Sectional Category Wins: 2
King of Show: 0
Total Points: 4

60. McCools Red Dirt Dixie – Female
Mike McCool
Sectioanl Category Wins: 2
Queen of Show: 0
Total Points: 4

61. Deep South Brown Eyed Girl – Female
Madison Fancher
Sectional Category Wins: 0
Queen of Show: 0
B&T Days BOB Win: 1
B&T Days Category Win: 1
Total Points: 3

62. Gilman’s Good Time Charlie – Male
David Gilman
Sectional Category Wins: 0
King of Show: 0
B&T Days CH of CH Win: 1
B&T Days Category Win: 1
Total Points: 3

63. Laurelvalley Abe & Annies Outlaw – Male
Kelly Myers, Dave Myers
Sectional Category Wins: 0
King of Show: 0
AO Best Male of Breed: 1
AO Best Male of Show: 1
Total Points: 3

64. Gilman’s Rebel’s Gangster – Male
David Gilman
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

65. Fearnehoughs Shes Got The Look – Female
Paul Fearneyhough
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

66. JLC’s Midnight Thunderstruck – Male
Jeff Maple, Leslie Fearneyhough
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

67. Black Diamond Annie – Female
Jason Winks
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

68. Twelve Gauge Shooter – Male
Glen Crawford
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

69. Merhaba Fancy Tx Music – Female
Mark J. Wheeler
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

70. Dveling Majie Brownie – Female
Liz Ellis
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

71. McCools Ride With Clyde – Male
Mike McCool
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

72. Dales Tracken Down Katie – Female
Dale Brown
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

73. Moses Carlton - Male
Kenneth Carlton
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

74. Dunn River Spitters Dark Star- Female
Robert Dunn, Dale Sandell
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

75. Frank’s Shoal Crk Tell It How It Is – Female
Jeffrey Frank
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

76. Gilman’s Late Nite Lucy – Female
David Gilman
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

77. Gilman’s Rebel’s Rambo – Male
David Gilman
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

78. Gilman’s Late Nite Gambler – Male
David Gilman
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

79. Smalltime Tree Tripp’n Magic – Male
Terri Dolbear
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

80. Bennett & Hobbs Blowin Smoke – Male
Lonnie Tacket, Doug Stacy
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

81. Double Aught Triple XXX – Male
Freddie Rego
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

82. Oldtowns Chasing Time – Female
Tyler Nidy
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

83. Black Creek Lady – Female
Bryon McElhaney
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

84. Bear Creek Swamp Raider – Male
Phillip Herron
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

85. Harrison’s Midnight Abby – Female
Stanley Harrison
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

86. Flynn’s Little Annie Oakley – Female
Phillip Harrison
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

87. Jones’ Mountain Genesee – Female
Andy Dent
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

88. Fletchs coon Treeing Monster - Male
Sandy Foster
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

89. Big Bawler – Male
Kiley Kirkwood
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

90. Dirie’s High Bawling Clint – Male
Doug Dirie
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

91. Panther Rock Mystical Mag – Female
Doug Dirie
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

92. Crocketts BLK Taz – Male
Mike Crockett
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

93. Jones Country Boy Toby – Male
Frank Jones
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

94. Bear Creek Black Bonnie – Female
Phillip Herran, Kevin Herron
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

95. Larsons Trackdown Julie – Female
Jeremy Larson
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

96. Coon Ripping Rosie – Female
William Space
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

97. Gibson’s Tree Slamming Bandit – Male
Joan Gibson
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

98. Nightrider Outlaw Country Star – Female
Rodger Crawford
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

99. Big Boss Jubal – Male
Leon Phillips
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

100. Wheelers Showtime John Doe – Male
Mark J. Wheeler
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

101. Southern Black Hornet – Male
Joey Potter
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

102. Myers Alleegheny Mtn Briscoe – Male
Carl Myers Sr.
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

103. Leaders Harry #2 – Male
Raymond Leader
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

104. Liberty Bell Branch – Male
Paul Fearney
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

105. Full Throttle Joe – Male
Charles Skipworth
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

106. Wagoners Outlaw Country Queen – Female
Rodger Crawford
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

107. Dach Lair’s G&G’s Cindy Lou – Female
David E. Birdsall
Sectional Category Wins: 0
Queen of Show: 0
World Female: 1
Total Points: 2

108. Hardin – Williams Spider – Male
Greg Williams, David Hardin
Sectional Category Wins: 1
King of Show: 0
Total Points: 2

109. Daley’s Ouachita River Passion – Female
Jon Daley
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

110. Deep South Minnie Pearl – Female
Madison Fancher
Sectional Category Wins: 1
Queen of Show: 0
Total Points: 2

111. Runks Ol Abraham – Male
Dallas Runk
Sectional Category Wins: 0
King of Show: 0
AO CH Male of Breed: 1
Total Points: 1

112. N&M’s Black Bottom Ms Jodee – Female
Sectional Category Wins: 0
Queen of Show: 0
AO Ch Female of Breed: 1
Total Points: 1

113. Smalltime’s 4bid’n Crown Royal – Female
Terri Dolbear
Sectional Category Wins: 0
Queen of Show: 0
AO Best Female of Breed: 1
Total Points: 1


Posted by LMBEDDINGFIELD on 07-09-2018 09:42 PM:

10/15 Updated

As of 10/15


Posted by LMBEDDINGFIELD on 10-15-2018 07:54 PM:

10/15

Updated 10/15


Posted by LMBEDDINGFIELD on 10-22-2018 09:28 PM:

10/20

Updated as of 10/20/2018


Posted by LMBEDDINGFIELD on 11-09-2018 09:02 PM:

11/9/18

Updated through 11/9/18


Posted by LMBEDDINGFIELD on 11-27-2018 02:01 PM:

Updated as of 11/25/18

Updated 11/25/2018


Posted by LMBEDDINGFIELD on 12-05-2018 03:48 PM:

Updated 12/4/2018

updated 12/4/2018


Posted by LMBEDDINGFIELD on 01-29-2019 02:31 PM:

Updated as of 1/28/2019

Updated as of 1/28/19


All times are GMT. The time now is 09:02 PM.
Show all 8 posts from this thread on one page

Powered by: vBulletin Version 2.3.0
Copyright © Jelsoft Enterprises Limited 2000 - 2002.
Copyright 2003-2017, United Kennel Club